Recaptcha چیست؟

Recaptcha به فارسی ریکپچا یا ری کپچا قابلیتی است که سایت ها را در مقابل بات ها (ربات ها) حفاظت می نماید. این ابزار توسط گوگل بصورت کاملا رایگان در اختیار عموم قرار داده شده است. در تعریف Recaptcha در عنوان نوشته شده است آسان برای انسان و سخت برای ربات ها! این واقعا بهترین تعریف از این سیستم است که امکان سوء استفاده را برای ربات ها غیرممکن می کند. درادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که Recaptcha چیست و چه کاربردی دارد؟ و چگونه می توانیم از آن در سایت بهره بگیریم. از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.

Recaptcha چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

 

 

قطعا برای شما پیش آمده است که در هنگام تکمیل یک فرم (ثبت نام، درخواست و …) گزینه ای وجود دارد که معمولا با عنوان مقابله با روبات اسپم یا نظایر این توجه داده می شود. این گزینه ها معمولا بصورت عددی، تیک باکس یا انتخاب تصاویر و … است که می بایست برای تکمیل یا ادامه کار آن را انجام دهید. این موضوع به این دلیل است که از تلاش و اسپم کردن ربات ها جلوگیری به عمل آید. اینکار سبب ممانعت از اقدامات ضد امنیتی و اسپم فرم ها می شود. Captcha به صورت های مختلفی وجود دارند که در اینجا ما بر روی سیستم Recaptcha بحث خواهیم کرد که توسط گوگل ارائه شده است. در طی سالهای اخیر Recaptcha با سه ورژن معرفی و ارائه شده است که در زیر به آنها اشاره شده است:

  • Recaptcha V1 – ورژن اول – منسوخ شده است
  • Recaptcha V2 – ورژن دوم – بصورت Checkbox ، Invisible , Android
  • Recaptcha V3 – ورژن سوم – بصورت نامحسوس حساس و محافظت از تمام سایت

اگر سایت دارید می بایست در هر صورت از Recaptcha استفاده نمایید تا مانع حمله ربات های اسپم به سایت خود شوید. البته اگر سایت شما هیچ فرم یا فیلدی ندارد نیازی به استفاده از آن نیست. استفاده از Recaptcha در سایت ها بخصوص برای فرم های ثبت نام و ورود به ناحیه کاربری بسیار ضروری است. در فرم های ورود ممکن است ربات ها توسط حملات بروت فورس بتوانند وارد اکانت هایی شوند که رمز عبور راحتی دارند. پس می توان نتیجه گرفت که برای تامین امنیت سایت و کاربران آن می بایست از Google Recaptcha استفاده کرد.

چرا Recaptcha V3 معرفی شد؟

ضعف و اشکال Recaptcha V2 این بود که کاربر معمولا می بایست عمل تایید و انسان بودن خود را به ماژول اثبات میکرد. این موضوع موجب می شود که کاربر فرم را آزار دهنده و طولانی بداند. همچنین در Recaptcha V2 تنها در مسیرها و فرم هایی که مشخص می شد فعال است اما Recaptcha V3 بصورت کلی از تمام سایت محافظت می کند. قابلیت فوق العاده Recaptcha V3 این است که به میزان فعالیت های انجام شده روی سایت حساس است و به درستی تشخیص می دهد که نشست انجام شده توسط انسان انجام شده است یا ربات! این قابلیت همه چیز را برای انسان ها آسان و برات ربات هایی که تعداد آنها از انسانها بیشتر است سخت می کند!

 

کلمات کلیدی:

Recaptcha چیست شایانیت shayanit  سرویس ضد ربات گوگل  امنیت سایت  جلوگیری از نفوذ ربات ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *