فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) به انگلیسی: Information and communications technology ، اصطلاحی بسط یافته از فناوری اطلاعات (IT) است که بر روی نقش یک‌پارچه‌ی ارتباطات و ادغام ارتباطات مخابراتی (خطوط تلفن و سیگنال‌های بی‌سیم) با کامپیوترها، نرم افزارهای سازمانی، میان افزار، حافظه و سیستم‌های صوتی و تصویری که به کاربر اجازه‌ی دسترسی، ذخیره، مخابره و تغییر را می‌دهند، تأکید دارد.

اصطلاح ICT همچنین برای اشاره به همگرا شدن صوت و تصویر و شبکه‌های مخابراتی با شبکه‌های کامپیوتری که بوسیله‌ی یک سیم یا سیستم واسطه انجام می‌شود، کاربرد دارد. انگیزه‌های اقتصادی بسیاری (صرفه جویی اقتصادی عظیمی که در صورت حذف شبکه‌های مخابراتی اتفاق می‌افتد) برای ادغام شبکه‌های مخابراتی با شبکه‌های کامپیوتری و یک‌پارچه‌سازی سیم‌کشی، توزیع و مدیریت سیگنال وجود دارد.

اگر چه ICT تعریفی جهانی ندارد، «مفاهیم، روش‌ها و برنامه‌های دربرگیرنده‌ی ICT ، روزانه و به طور پیوسته در حال تکامل هستند.» گستردگی ICT شامل هر محصولی که در حال نگه داری، بازیابی، تغییر و مخابره است یا شامل دریافت الکترونیکی اطلاعات به صورت دیجیتالی می‌شود. برای مثال می‌توان کامپیوترهای شخصی، تلویزیون‌های دیجیتالی، ایمیل و ربات‌ها را نام برد. برای شفاف سازی موضوع، zuppo سلسله مراتب ICT را تهیه کرده است که تمامی سطوح آن «شامل مقداری وجه مشترک در فناوری‌هایی که انتقال اطلاعات و انواع مختلف ارتباطاتی که به صورت الکترونیکی انجام می‌شوند را تسهیل می‌کند.» مهارت‌های عصر اطلاعات از معیارهای توصیف و مدیریت شایستگی‌های افراد حرفه‌ای در عرصه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات در قرن ۲۱ به شمار می‌رود.

ریشه لغت ICT یا همان فناوری اطلاعات و ارتباطات

عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» در دهه‌ی ۸۰ میلادی توسط محققین دانشگاهی استفاده شده است و ICT پس از آنکه در سال ۱۹۹۷ در گزارشی برای دولت انگلستان توسط دنیس استیونسون استفاده شد، رواج یافت. همچنین در تجدید نظام آموزشی ملی انگلستان، ولز و ایرلند شمالی در سال ۲۰۰۰.

ولی در سال ۲۰۱۲ ، جامعه‌ی سلطنتی پیشنهاد توقف استفاده از کلمه‌ی ICT در مدارس بریتانیایی را ارائه کرد: «به دلیل سوء برداشت‌هایی که از این کلمه شده است.» و در پی آن از سال ۲۰۱۴ ، نظام آموزشی ملی از کلمه‌ی رایانش (computing) استفاده می‌کند که مفهوم برنامه نویسی کامپیوتر را در این نظام منعکس می‌نماید.

تغییرات کلمه در سراسر جهان گسترده شده است به طوری که سازمان ملل متحد، عنوان «نیروی ویژه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات» را برای دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر گرفته است.

 

ارتباط با ما: ۰۵۱۴۲۶۱۶۲۸۳ _ ۰۹۱۵۰۶۲۰۰۶۴

توسعه انفورماتیک شایانیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *